Nocebo alebo včely vo výťahu

RPN / <a href=“http://pixabay.com/p-1143380/“>Pixabay</a>

Nedávno na facebooku chodilo kvázi vtipné video, kde do výťahu, v ktorom bol jeden človek, vošiel akože včelár v skafandri a s krabicami a nápisom včely. A samozrejme urobil dačo, aby mu krabice popadali a včely z nich začali lietať po kabínke. Spolucestujúci nevčelár samozrejme spanikáril hneď, ako sa krabice začali hýbať, a preto nevidel, že to, čo doňho akože vráža, nie sú včely ale iba pukance.

Videla som iba kúsok a ako prvé som si pomyslela, že asi by som rovno skolabovala. Neviem, ako dopadli tí ľudia za skrytou kamerou, ale do tela sa im muselo vyplaviť toľko adrenalínu, že sa triasli určite ešte pol dňa.

Pripomenulo mi to jeden experiment na odsúdencovi na smrť v 30-tych rokov, myslím, že sa to malo udiať v Indii. Odsúdencovi povedali, že poprava sa uskutoční tak, že ho nechajú pomaly vykrvácať ležiac na posteli. Súhlasil, nechal si zaviazať oči a priviazať sa k posteli. Lekár mu jemne prešiel nožom cez zápästia, bez toho, aby mu tiekla krv. A ostatné veci už boli zinscenované. Voda pomaly kvapkajúca na zem, svetlo v miestnosti, ktoré sa pomaly stlmovalo, monotónny a postupne sa stišujúci hlas lekára. Po nejakom čase, keď voda dokvapkala, lekár stíchol. V miestnosti bolo absolútne ticho, odsúdenec vyzeral, že spí. Ale nespal. Zomrel. Bez toho, že by stratil čo len kvapku krvi. Stačilo, že tomu celému uveril.

Negatívne presvedčenie alebo nocebo ma veľmi veľkú silu. Dokáže aj zabiť.

Nocebo je zlé dvojča placeba. Placebo je viera v pozitívny účinok niečoho a nocebo v negatívny.

Napríklad keď jednej skupinke ľudí dáte acylpirín so slovami, že je ťažký na žalúdok a môže ich žalúdok rozbolieť, tak mnohých bude ten žalúdok aj bolieť. Alebo im dáte na hlavu elektródy a poviete, že do nich pustíte slabučký elektrický prúd, ktorý im môže spôsobiť bolesť hlavy. Ale v skutočnosti tam žiadny prúd nie je. Aj tak dve tretiny z nich bude hlava bolieť.

To všetko sú prípady, kedy ľudia očakávali niečo nepríjemné. A už len to očakávanie, či emócia z neho, ktorá sa mihne v našom tele, spustí činnosť miliónov neurónov, ktoré sformulujú našu reakciu.

Nejako som cítila potrebu sa s vami o to podeliť. Možno sa ani vy už teraz nebudete smiať rôznym skrytým kamerám, kde ľudia zažívajú infarktové stavy. Ja sa im nesmejem. Ja ich dokonca ani nepozerám.

Tento obsah bol zaradený v Emocie, Osobný rozvoj a označkovaný ako , , , , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár