Zrkadlenie vo vzťahoch

… alebo Ako mimo mňa, tak vo mne …

Všetko to, čo vyčítate druhým ľuďom, je vo vás. Toto hovorí teória zrkadlenia. Každý jeden človek, s ktorým ste vo vzťahu, je vaše zrkadlo a čím je ten vzťah bližší, tým je zrkadlo väčšie. Keď to niekomu rozprávam prvýkrát, tak sa zvyčajne stretnem s odporom. Ako napríklad u môjho klienta, nazvem ho v tomto článku Adam. Rozčúlil ho človek, ktorý idúc pred ním odhodil na zem obal z keksíka. Adam už vedel, že to, čo ho na druhých rozčúli, je aj niekde v ňom, ale akosi mu to nešlo do hlavy.

„Ja predsa nevyhadzujem odpadky na zem, ale do koša. Tak ako to môže byť vo mne?“

Čítajte viac »

„Adam, čo presne Vás rozčuľuje?“

„To, že vyhodil ten papier na zem namiesto do koša.“

„Dobre a keby som Vás teraz požiadala o to, aby ste toho človeka nejako posúdil, akou vlastnosťou by ste ho označili?“

„Čo ja viem. Možno drzý alebo arogantný. Arogantný. Príde mi to naozaj také arogantné.“

„Takže Vám vlastne vadí arogancia. Čo myslíte?“

„Áno, máte pravdu. Arogancia ma vytáča teda poriadne.“

„A často sa s aroganciu stretávate?“

„Hmmm, ťažko povedať. Často mám pocit, že okolo mňa sú samí arogantní vodiči.“

Tak a sme doma. Arogancia je tá vlastnosť, ktorú Adam vyčíta druhým ľuďom. A ak niečo vyčítate druhým, máte to v sebe na jeden zo štyroch spôsobov.

ZRKADLO 1 – To, čo niekomu vyčítam, že robí mne, ROBÍM AJ JA JEMU.

Ten pán, čo odhodil papierik na zem, sa nesprával arogantne voči Adamovi, ale možno nejaký z tých arogantných vodičov sa správal arogantne priamo voči Adamovi. Takže Adam by si mal položiť otázku, či sa náhodou nesprával aj on arogantne voči nemu.

Alebo ak vyčítate napríklad svojej svokre, že vás neznáša, položte si otázku, či náhodou neprechovávate rovnaký postoj aj vy voči nej.

Ak dakomu vyčítate, že vás ignoruje, položte si otázku, či náhodou neignorujete aj vy jeho.

Ak dakomu vyčítate, že na vás stále hľadá chyby, tak si položte otázku, či nerobíte vy to isté voči nemu.

Ak sa tu nenájdete, ak môžete s ISTOTOU povedať, že JA TO NEROBÍM, prejdite na ZRKADLO 2.

Ak ste sa tu našli, je vám jasné, že ste práve stratili dôvod a právo niečo vyčítať (nie že by ste doteraz to právo mali, ale mysleli ste si, že ho máte). Pretože ak niečo robíte aj vy, riešte seba a nie toho druhého.

Ak ste sa tu našli, ešte to neznamená, že to je všetko. Tiež prejdite ďalej, na Zrkadlo č. 2.

ZRKADLO 2 – To, čo niekomu vyčítam, že robí mne, ROBÍM JA niekomu inému.

Či ste sa v jednotke našli, alebo nie, pokojne sa môžete nájsť aj tu. To, čo vyčítate druhým, že robia vám, robíte aj vy iným.

V prípade svokry by to mohlo byť, že svokru teda znášate, ale nájdete vo svojom okolí zopár ľudí, ktorých nemôžete vystáť. A v prípade Adama by sme mohli zistiť, že sa aj on niekedy správa arogantne voči kolegom v práci.

Ak vás niekto ignoruje, ale vy jeho určite nie, tak si položte otázku, či všeobecne nemáte vo zvyku niekoho z nejakého dôvodu ignorovať.

Ak niekto na vás hľadá chyby, ale vy na ňom určite nie, tak si položte otázku, či všeobecne nepatríte k ľuďom, ktorí vidia na druhých ich horšie stránky.

A opäť platí to isté – ak ste sa tu našli, stopnite svoje výčitky na druhých a začnite sa zaoberať sami sebou. A môžete ísť v sebapoznávaní ďalej, na Zrkadlo 3.

Ak ste sa ani tu nenašli, môžete teda s ISTOTOU povedať, že JA TO NEROBÍM ani jemu, ani všeobecne, tiež prejdite na ZRKADLO 3.

ZRKADLO 3 – To, čo niekomu vyčítam, že robí mne, ROBÍM JA voči sebe.

Ak ste si istí, že to, čo vám robia druhí a čím vás vytáčajú, nerobíte ani im, ani niekomu inému, tak v Zrkadle 3 sa už pravdepodobne nájdete. Ale pokojne sa tu môžete nájsť aj vtedy, ak ste sa našli v Zrkadle 1, či v Zrkadle 2, alebo v oboch.

Tu ide o to, že to, čo vám robia druhí, robíte aj vy sebe.

V prípade Adama sme hľadali, či sa nespráva arogantne voči sebe. Okamžite prešiel do odporu s týmto zrkadlom. Že prečo by sa k sebe mal správať arogantne.

Uznávam, chce to trochu skúseností a veľa úprimnosti voči sebe, aby ste sa tu vedeli nájsť.

S Adamom to tiež nakoniec išlo:

„Adam, spomínal ste mi, že ste boli cez víkend na husacine a že ste si musel dať lieky na žlčník.“

„Áno, ale ako to s tým súvisí?“

„Myslím, že viete, že mastné jedlá vám nerobia dobre, však.“

„Aha, už to asi vidím.“

„Čo vidíte?“

„Že to, že som vedel, že mi bude zle a aj napriek tomu som to prehnal, je asi celkom arogantný počin voči sebe.“

Ak si vezmeme prípad svokry a toho, že vás neznáša, alebo aj toho, že niekto na vás stále hľadá iba chyby, pozrite sa na to, ako komunikujete sami so sebou. Chválite sa? Hovoríte si pekné slová? Alebo si nadávate do blbcov, sprostých a neznášate svoje vlasy, vrásky, celulitídu, či tučné brucho? Myslím, že to druhé bude váš spôsob komunikácie.

Ak si vezmeme, že niekomu vyčítate, že vás ignoruje, neignorujete náhodou aj vy seba? V oblasti svojich potrieb napríklad, tam sa ľudia najčastejšie nachádzajú.

Tu sa už naozaj nájde 99% ľudí, ak sú k sebe dostatočne úprimní. Ale aj tak môžete prejsť na Zrkadlo 4.

Ak ste však čistá ľalia a nenašli ste sa doteraz ani v jednom z troch predchádzajúcich zrkadiel, vy máte Zrkadlo 4 povinné.

ZRKADLO 4 – To, čo niekomu vyčítam, že robí mne, ja ZÁSADNE z nejakého dôvodu NIKDY NEROBÍM.

Čo to presne znamená?

Možno ste tú vlastnosť prejavili zopárkrát ako dieťa a u vašich rodičov sa nestretla s prijatím. Bolo to pre nich niečo jednoznačne nežiadúce a vždy, keď ste sa tak prejavili, tak vás nejakou formou potrestali (za trest považujem aj to, že vám vtedy nedali lásku a pozornosť). A keďže my všetci, keď sme boli malé deti a boli sme závislí na láske a pozornosti našich rodičov, sme sa podvedome rozhodli tie naše vlastnosti, ktoré boli rodičmi odmietané, potlačiť. Už ich nikdy nepoužiť, alebo aspoň nikomu neukázať. Zo strachu pred ďalším odmietnutím.

Možno ste sa rozhodli túto vlastnosť potlačiť neskôr. V období dospelosti, kedy ste si formovali svoj image a do neho sa tá vlastnosť nehodila. Mnohí si napríklad takto cez pozitívne myslenie vytvorili masku ľudí, ktorí sa nikdy nehnevajú. Hnevať sa predsa nepatrí. Takto si dokážeme nahovoriť, že danú vlastnosť už nemáme, hoci sme ju iba dakde v sebe potlačili, pretože ju nechceme svetu ukazovať.

Takže pokiaľ by Adam nevidel svoju aroganciu ani v jednom z predchádzajúcich zrkadiel, tak by mohol mať aroganciu ako svoju vlastnosť, zakázanú. On nikdy nie je arogantný, lebo sa to nepatrí, lebo on myslí pozitívne, alebo nejaké iné lebo, ktoré hovorí o tom, že arogancia je akoby pod jeho úroveň.

Takisto to môže vyzerať s neznášaním dakoho alebo ignoráciou. Vo štvrtom zrkadle by to bolo o tom, že vy NEMÔŽETE  druhých ani neznášať ani ignorovať, pretože vy už viete, že je to nesprávne a preto to nerobíte.

Lenže ak niečo v sebe potlačíte, ono to nezmizne. Je to vo vás a pracuje to tam. Ako nejaký vysielač, ktorý pritiahne do vášho života presne tých ľudí, ktorí vám to budú ukazovať ako zrkadlo, kým to neprijmete u nich a aj u seba. A kým si nedovolíte tiež byť takými. Nie vždy, nie stále. Ale v prípade potreby si môžete dovoliť túto svoju odmietnutú a zakázanú vlastnosť prejaviť.

Čo teda robiť, aby vás prestali na druhých ľuďoch vytáčať niektoré ich vlastnosti?

Ak ste sa našli v zrkadlách 1 – 3, prestaňte to robiť. Či už dotyčnému, druhým alebo sebe. Ak ste sa našli v zrkadle 4, DOVOĽTE SI byť niekedy aj vy takí, akí nechcete byť, alebo akí sa silou mocou tvárite, že nikdy nie ste. Možno takí nebudete musieť byť, ale keď na to príde, budete to mať ako jednu z možností ako sa zachovať.

Ak ste sa nenašli ani v jednom zo zrkadiel, tak máte vysoký potenciál byť k sebe úprimný. Pretože teraz ste s veľkou pravdepodobnosťou neboli. A začnite znova Zrkadlom 1.

Nebojte sa toho, nejde tu o to, aby vás niekto obviňoval. Zrkadlenie je skvelý nástroj na pochopenie seba samého, je to pomôcka na uvedomenie si, kde sa nachádzate a čo v sebe potrebujete vyriešiť.

Ak sa vám nedarí nič v zrkadle vidieť, príďte na koučing. Požičiam vám svoje oči a spolu uvidíme viac.

S láskou a úctou,

Janka Mladá

Tento obsah bol zaradený v Emocie, Koučing, Vzťahy. Zálohujte si trvalý odkaz.

4 reakcie na Zrkadlenie vo vzťahoch

 1. Zlatica povedal:

  Krásny článok,ďakujem 🙂

 2. Petko povedal:

  Zrkadlenie je hlúposť. 4 možnosti sú 100% takže je to ako s horoskopmi alebo veštením – vždy si tam niečo nájdete.

  • koucmed povedal:

   Vždy si tam niečo nájdete, keď budete vôbec schopní vidieť a priznať si. Ináč budete vidieť iba to, že tí druhí niečo robia a nemali by.

Pridaj komentár