… alebo Ako mimo mňa, tak vo mne …

Teória ZRKADLENIA hovorí o tom, že každý jeden človek, s ktorým ste vo vzťahu, je vaše zrkadlo a čím je vzťah bližší, tým je zrkadlo väčšie. Zrkadlenie sa týka vecí, ktoré vás hnevajú, ale aj vecí, ktoré obdivujete.

Zrkadlenie toho, čo na druhých obdivujete, asi prijmete ľahšie než zrkadlenie toho, čo vás na druhých hnevá. Nie každý si rád prizná, že v sebe má to, čo sa mu na druhých nepáči. Chce to istú dávku odvahy a úprimnosti, ale aby ste v sebe našli.

Ak ale máte aspoň trochu ochoty pozrieť sa na to, ako to funguje, pozývam vás na prechádzku malou zrkadlovou sieňou. Postavte sa postupne pred nasledujúce štyri zrkadlá a pozorne a trpezlivo sa do nich zahľaďte, či sa v nich vidíte.

ZRKADLO číslo JEDNA hovorí, že to, čo druhému vyčítate, že robí vám, ROBÍTE aj VY JEMU.

Pod vyčítaním (v tomto a aj všetkých ostatných zrkadlách) sa myslí aj to, že na niekoho frflete, nadávate, či sťažujete sa hoci len vo svojich myšlienkach. Nemusíte to dotyčnému hovoriť priamo.

Ak vyčítate napríklad svojej svokre, že vás neznáša, položte si otázku, či náhodou neprechovávate rovnaký postoj aj vy voči nej.

Ak dakomu vyčítate, že vás ignoruje, položte si otázku, či náhodou neignorujete aj vy jeho.

Ak dakomu vyčítate, že na vás stále hľadá chyby, tak si položte otázku, či nerobíte vy to isté voči nemu.

Ak niekomu vyčítate arogantné správanie voči vám, pozrite sa na to, či sa náhodou nesprávate niekedy arogantne aj vy voči nemu.

Našli ste sa? Robíte to? Ak áno, práve ste stratili dôvod a právo niečo vyčítať (nie že by ste doteraz to právo mali, ale vy ste sa tak cítili). Pretože ak niečo robíte aj vy a máte na to svoje dôvody, verte, že rovnaké dôvody môže mať aj ten druhý.

Nenašli ste sa? Môžete s ISTOTOU povedať, že VY mu TO NEROBÍTE? Tak prejdite pred ZRKADLO číslo DVA.

Ešte som si uvedomila, že existujú aj veci, ktoré vás na druhých iritujú a nerobia ich vám. Ide o veci, ktoré sa nerobia nikomu, oni sa proste robia. Napríklad, že niekto plytvá, alebo že je niekto pasívny. V týchto prípadoch platí – teda, ak vás to na druhých irituje, že aj vy plytváte alebo ste pasívny. Nemusíte však plytvať tým istým a pasívny tiež nemusíte byť v rovnakých oblastiach. Ak riešite niečo takéto a ste si istí, že sa v tomto zrkadle nevidíte, tak môžete prejsť rovno k zrkadlu číslo štyri.

ZRKADLO číslo DVA hovorí, že to, čo druhému vyčítate, že robí vám, ROBÍTE vy niekomu inému.

Či ste sa v prvom zrkadle našli, alebo nie, pokojne sa môžete nájsť aj tu. To, čo vyčítate druhým, že robia vám, robíte vy iným.

V prípade svokry by to mohlo byť, že svokru teda znášate, ale nájdete vo svojom okolí zopár ľudí, ktorých nemôžete vystáť.

Ak vás niekto ignoruje, ale vy jeho určite nie, tak si položte otázku, či všeobecne nemáte vo zvyku niekoho z nejakého dôvodu ignorovať.

Ak niekto na vás hľadá chyby, ale vy na ňom určite nie, tak si položte otázku, či všeobecne nepatríte k ľuďom, ktorí vidia na druhých ich horšie stránky (akurát že toho, kto na vás hľadá chyby, z toho vynechávate).

A opäť platí to isté – ak ste sa tu našli, stopnite svoje výčitky na druhých a začnite sa zaoberať sami sebou. A môžete ísť v sebapoznávaní ďalej, na Zrkadlo 3.

Ak ste sa ani tu nenašli, môžete teda s ISTOTOU povedať, že JA TO NEROBÍM ani jemu, ani všeobecne, tiež prejdite na ZRKADLO 3.

ZRKADLO číslo TRI hovorí, že to, čo vyčítate druhému, že robí vám, ROBÍTE SEBE.

Ak ste si istí, že to, čím vás druhí vytáčajú, nerobíte ani im, ani nikomu inému, tak v tomto zrkadle sa už pravdepodobne nájdete. Ale pokojne sa tu môžete nájsť aj vtedy, ak ste sa našli v predchádzajúcich dvoch zrkadlách.

Mám tu zopár príkladov na inšpiráciu.

Ako sa dá k sebe správať arogantne? Napríklad tak, že chcete povedať NIE a poviete ÁNO.

Ako sa dá ignorovať samého seba? Napríklad tak, že nedbáte na potrebu oddychovať a namiesto toho, že idete spať, začnete žehliť. V oblasti svojich potrieb sa mnohí často ignorujú.

Hľadá na vás niekto stále chyby a vy na ňom a ani na nikom inom chyby nehľadáte? Pozrite sa na to, ako komunikujete sami so sebou. Chválite sa? Hovoríte si pekné slová? Alebo si nadávate do blbcov, sprostých a neznášate svoje vlasy, vrásky, celulitídu, či tučné brucho?

Tak ako? Vidíte sa v tomto zrkadle? Nie? Môžete s istotou prehlásiť, že ste čistí ako ľalia a nevidíte sa ani v jednom zo spomenutých troch zrkadiel? Ani ak sa pozriete do minulosti? Naozaj ste to nikdy nerobili?

Ak pripustíte pravidlo, že NIE JE MOŽNÉ VIDIEŤ NA DRUHOM TO, ČO NEMÁTE V SEBE, bude niekde háčik. Kde to potom máte v sebe, keď to nikomu nerobíte?

Prejdite k poslednému zrkadlu a zostaňte pred ním tak dlho, ako potrebujete. Aby ste mohli vidieť svoj možno ešte neostrý, ale už obraz.

ZRKADLO číslo ŠTYRI hovorí, že to, čo čo vyčítate druhému, že robí (či už vám alebo len robí), MÁTE vy V SEBE POTLAČENÉ.

Či už ste to museli potlačiť v detstve alebo ste to potlačili neskôr, kedy ste si vedome formovali svoju osobnosť o ono sa to nejako nehodilo do vášho nového obrazu, výsledok je, že dnes to na sebe nevidíte. Vytesnili ste to tak hlboko, že ste to aj sami pred sebou ukryli.

Dokonca mnohí robia akoby úplný opak toho, čo druhým vyčítajú. Akoby tá tendencia to neželané stále niekam zatláčať pretrvávala.

Ak vy nikdy nikoho a ani seba neignorujete, tak pravdepodobne ste človek, ktorý sa vždy o všetkých zaujíma a stará sa o to, aby sa vždy komunikovalo.

Ak vy nikdy nie ste arogantní, ani k sebe ani k druhým, tak máte v sebe potlačený hnev a pravdepodobne si neviete nastavovať hranice.

Hnevá vás niekoho pasivita? Možno vám zrkadlí váš syndróm prílišného starania sa a zasahovania do svojho okolia.

Irituje vás niekoho plytvanie? Pravdepodobne vám zrkadlí vašu prílišnú šetrnosť a neschopnosť užívať si.

Lenže ak niečo v sebe potlačíte, ono to nezmizne. Je to vo vás a pracuje to tam. Ako nejaký vysielač, ktorý pritiahne do vášho života presne tých ľudí, ktorí vám to budú ukazovať ako zrkadlo, kým to neprijmete u nich a aj u seba. A kým si nedovolíte tiež byť takými. Nie vždy, nie stále. Ale v prípade potreby si môžete dovoliť túto svoju odmietnutú a zakázanú vlastnosť prejaviť.

Čo teda robiť, aby vás prestali na druhých ľuďoch vytáčať niektoré ich vlastnosti?

Ak ste sa našli v prvých troch zrkadlách, prestaňte to robiť. Či už dotyčnému, druhým alebo sebe. Ak ste sa našli až v poslednom zrkadle, DOVOĽTE SI byť niekedy aj vy takí, akí nechcete byť, alebo akí sa silou mocou tvárite, že nikdy nie ste. Možno takí nebudete musieť byť, ale keď na to príde, budete to mať ako jednu z možností ako sa zachovať.

Ak ste sa nenašli ani v jednom zo zrkadiel, tak máte vysoký potenciál byť k sebe úprimný. Pretože teraz ste s veľkou pravdepodobnosťou neboli. A začnite znova Zrkadlom číslo JEDNA

Nebojte sa toho, nejde tu o to, aby vás niekto obviňoval. Zrkadlenie je skvelý nástroj na pochopenie seba samého, je to pomôcka na uvedomenie si, kde sa nachádzate a čo v sebe potrebujete vyriešiť.

Našli ste sa v nejakých zrkadlách a teraz neviete, čo s tým? Stále máte voči zrkadleniu nejaké výhrady? Je to v poriadku, mnohí ich majú. V tomto článku ich uvádzam na správnu mieru.

Ak sa vám nedarí nič v zrkadle vidieť, príďte na koučing. Požičiam vám svoje oči a spolu uvidíme viac.

S láskou a úctou,

Janka Mladá

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

4 názory na “Zrkadlenie vo vzťahoch”

  1. Zrkadlenie je hlúposť. 4 možnosti sú 100% takže je to ako s horoskopmi alebo veštením – vždy si tam niečo nájdete.

    1. Avatar photo

      Vždy si tam niečo nájdete, keď budete vôbec schopní vidieť a priznať si. Ináč budete vidieť iba to, že tí druhí niečo robia a nemali by.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Ako a prečo sa stane, že niečo také dôležité pre náš život, ako sú emócie, začneme potláčať?

Emócie sú s nami už státisíce rokov a dostali sme ich do vienka preto, aby sme vedeli RÝCHLO reagovať na zmeny okolo nás a zároveň aby sme cez naše emócie dali ostatným vedieť o zmenách v nás. Napríklad strach a hnev nám v časoch, kedy sme žili v nebezpečnom prostredí plnom predátorov, pomáhal prežiť. STRACH tým, že v prípade nebezpečenstva vyvolal stresovú reakciu, ktorá

Prečítať článok »
Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: