Hlboký nádych a ešte hlbší výdych

Možno ste si všimli, že vo vašej hlave nie je nikdy ticho. Že vaše myšlienky si v nej víria jedna cez druhú a že ich nemôžete zastaviť. Áno, je to tak, náš mozog si často oddýchne, až keď spíme. A keďže väčšinou spíme málo, náš mozog je neustále unavený, čo sa prejavuje tým, že sa cítime psychicky vyčerpaní.

Viete, že stačí iba málo a môžete sa cítiť pokojnejší a vyrovnanejší?

Čítajte viac »
Nezaberie to ani veľa času a ani sa pri tom nemusíte fyzicky namáhať. Stačí totiž, keď si pohodlne sadnete alebo ľahnete a budete pozorovať vaše dýchanie.

Ak ste to nikdy neskúšali, nejaký čas potrvá, kým myšlienky vo vašej hlave utíšite. Ale keď sa vám podarí na pár minút odohnať všetky zážitky z hektického dňa a uvedomíte si svoj dych, budete sa cítiť uvoľnení a oddýchnutí.

Ako teda na to, aby ste upokojili svoju myseľ?

 • v pohodlnej polohe (na začiatok je lepšie sedieť ako ležať ) zatvorte oči,
 • normálne dýchajte a rátajte – nádych 1, výdych 2, ďalší nádych 2 a výdych 2, ďalší nádych 3  a výdych 2 a takto do päť dva a potom odznova. Rátanie do 5 vás udrží v pozornosti na svojom dychu,
 • vydržte takto aspoň 10 minút (na začiatku bude fajn, keď vydržíte 5 minút).

Toto je najjednoduchšia forma meditácie , ktorá vám môže pomôcť aj zaspať, keď máte problémy so zaspávaním.

Ak chcete pre seba urobiť ešte viac, naučte sa dýchať správne. Väčšina ľudí dýcha krátko a rýchlo, namiesto správneho plynulého, plného a uvoľneného dýchania. Dýchanie totiž nie je iba výmena plynov v našich pľúcach. Správnym dýchaním dokážete:

 • zmierniť prekyslenie nášho tela (od stupňa prekyslenia závisí mnoho chorôb),
 • pozitívne ovplyvniť metabolizmus,
 • aktivovať imunitný systém,
 • podporiť tvorbu kostí,
 • zlepšiť svoj psychický stav a koncentráciu.

Správne dýchanie vyzerá takto:

 • dýchate nosom,
 • dýchate pomaly a zhlboka (mali by ste cítiť pohyby brucha hore a dolu a hrudný kôš by sa mal rozťahovať do strán),
 • výdych vám trvá dvakrát toľko ako nádych.

Vždy, keď máte trocha času (v zápche, v mhd, v rade na úrade), skúste si takéto vedomé dýchanie. Vyjasní sa vám myseľ a budete sa cítiť uvoľnení.

Určite ste si všimli, že keď ste v strese, keď prežívate nejakú úzkosť alebo strach, dýchate rýchlejšie a plytkejšie. Takéto dýchanie zároveň zvyšuje pocity úzkosti a prejavy stresu, čo znamená, že sa dostanete do začarovaného kruhu. Preto je nevyhnutné tieto negatívne stavy predýchať.

A ako účinne predýchate stres a negatívne emócie?

 • vydýchnite všetok vzduch z pľúc ústami a zatvorte oči,
 • nadýchnite sa nosom a počítajte pri tom do 4,
 • zadržte dych na 7 dôb,
 • vydýchnite ústami – úplne, všetok vzduch, rátajte pri tom do 8.

Opakujte tento cyklus aspoň trikrát.

Ak budete takého dýchanie praktizovať okrem stresových situácií aj ráno a večer, budete sa cítiť zdravší a vitálnejší, zlepší sa vám kvalita spánku a možno sa vám konečne podarí schudnúť alebo zbaviť sa zlozvyku ako fajčenie alebo nadmerné pitie kávy. 

Ak vás článok zaujal, napíšte mi, alebo sa prihláste na odber článkov. Získate tak nové informácie, ktoré môžu zmeniť váš život k lepšiemu.

 

 

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

2 názory na “Hlboký nádych a ešte hlbší výdych”

 1. Pingback: 1 rok chronického stresu rovná sa o 6 rokov kratší život | Mgr. Jana Mladá - KoučMed

 2. Pingback: Niekoľko tipov na odbúranie stresu | Mgr. Jana Mladá - KoučMed

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Emocie
koucmed

Čo znamená byť zodpovedný za svoje pocity a emócie?

Je všeobecne známe, že súčasťou zodpovednosti za svoj život je aj zodpovednosť za svoje pocity a emócie. Aj keď mnohí si na seba berú aj zodpovednosť za pocity druhých ľudí – je to jedna zo stratégií, ktorú si osvojili v detstve, pravda je taká, že zodpovední sme iba za svoje vlastné pocity a emócie.  

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O vnútornom kritikovi – perfekcionistovi a túžbe po dokonalosti

Mnohí sa stresujú tým, že sa snažia robiť veci dokonale, čo sa často nazýva aj perfekcionizmus, a že si nevedia odpustiť žiadne pochybenie. V ich hlave znie hlas, ktorý ich kritizuje, keď pochybia, a poháňa ich do lepších výkonov, aby už nabudúce nepochybili. Tento vnútorný hlas patrí Kritikovi – Perfekcionistovi, ktorý ich dostal do stavu permanentnej nespokojnosti so

Prečítať článok »
Osobný rozvoj
koucmed

O nutkavých myšlienkach a strachoch, ktoré sú za nimi skryté

Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu vypnúť svoje myšlienky, ktoré sa v ich hlavách nutkavo uberajú stále v tých istých koľajach. A mnohí z týchto mnohých považujú tieto myšlienky za niečo, čo im pomáha riešiť problémy. Teda, iba pokiaľ im nutkavé myšlienky bežia v hlave cez deň. Lebo v noci už chceme všetci spať, a to sa s ťažkými myšlienkami v hlave veľmi

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: