Máte odvahu žiadať?

Zdravé a láskyplné vzťahy majú na naše zdravie väčší vplyv než diéty alebo fyzické cvičenie. Láska, intimita, blízkosť, priateľstvo a pocit spolupatričnosti, to sú všetky tie hormóny, ktoré nás robia šťastnými, nabudenými a odolnejšími voči stresu, a tým aj voči chorobám.

Myslím si, že keď si položíte otázku, aké sú vaše vzťahy, nemusíte byť psychológ, aby ste to vedeli zhodnotiť. Ak budete k sebe úprimní, pravdepodobne zistíte, že to vo vašich vzťahoch niekde škrípe.

Čítajte viac »

A najčastejšie to škrípe v komunikácii. Komunikácia je také naše mínové pole, môžete vybuchnúť minimálne na troch frontoch (previňujete sa slovom, beriete si všetko osobne alebo si vytvárate domnienky). Tento článok bude iba o domnienkach a očakávaniach, konkrétne o tom, že radi očakávame, že naši partneri, priatelia a blízki si prečítajú naše myšlienky a budú vedieť, čo chceme a po čom túžime.

Viem, je nádherné, keď si niečo želáte a ten druhý to urobí bez toho, aby ste mu o tom hovorili. Ale ako často sa to stáva? Ako často sa vám zhmotní scénka z reklamy, že prídete domov po náročnom dni, deti sú uložené v posteli, kuchyňa uprataná, na stole sú sviečky a víno a usmiaty partner je tu len pre vás?

Ak chcete, aby sa vám vaše priania zhmotňovali v realite, začnite o nich hovoriť.Vaši blízki vám možno chcú urobiť radosť, preukázať lásku, len nevedia ako. Čo ak sa už niekoľko rokov trápia tým, že nevedia, čo si želáte, čo je pre vás najväčšie ocenenie a čo sú vaše tajné priania (áno, môže sa spýtať, ale to je zase iba vaše tajné želanie). Čo ak vám chcú prejaviť lásku, ale boja sa, že to pre vás nebude dostatočný prejav

A teraz si predstavte, že všetci čakáme, až niečo vyjadrí ten druhý, pretože:

  • si myslíme, že keď si o niečo požiadame, nebude to to isté, ako keď nám to ten druhý ponúkne sám od seba,
  • sa bojíme, že si ten druhý pomyslí, že ho zneužívame,
  • si nahovárame, že naše priania nie sú predsa dôležité,
  • sa nám niekedy dostalo negatívnej reakcie, keď sme vyjadrili, čo chceme a zažiť to znova nie je až také lákavé.

Aký bude výsledok? Všetci budeme trochu nespokojní. A neskôr viac ako trochu. A z nespokojnosti potom vyrastajú ďalšie negatívne pocity a sme tam, kde sme nechceli byť. Premýšľame nad ukončením vzťahu, pretože ten druhý nás vôbec nemá rád.

Preto začnite od seba. Áno, je citlivé sa odhaliť (hlavne keď ste niekoľko rokov mlčali), ale otvorte komunikáciu s milovanou osobou o vašich túžbach a prianiach tak často, ako je to možné. Nebojte sa povedať, čo chcete, pretože ten druhý, ak mu na vás záleží, bude robiť kroky k tomu, aby vám tieto túžby a priania splnil. Nie z povinnosti, ale z túžby preukázať vám lásku.

A nemajte obavu z možného NIE. Váš partner má právo povedať, že mu to, po čom túžite, je proti jeho srsti alebo že vaše prianie nedokáže splniť. Určite aj tu nájdete riešenie. Ale je lepšie to vedieť, než si domýšľať, že mu na vás nezáleží.

Keď nájdete odvahu žiadať, požiadajte aj partnera, aby povedal, po čom túži on. Pre obe strany by mala byť radosť vychádzať v ústrety želaniam toho druhého, keď si môžu prejavovať lásku a náklonnosť. Ale musia vedieť, čo ten druhý chce.

Nájdete v sebe odvahu žiadať? Začnete o svojich prianiach hovoriť nahlas? Budete odvážni vypočuť si aj priania vašich partnerov? A vychádzať im v ústrety s láskou a vedomím, že dávanie obojsmerná cesta?

Tento obsah bol zaradený v Koučing, Osobný rozvoj, Sám sebe lekárom, Vzťahy, Život je radosť. Zálohujte si trvalý odkaz.

1 reakcia na Máte odvahu žiadať?

Pridaj komentár