Stáva sa vám často, že sa vraciate do minulosti a dávate si za vinu to, ako ste sa zachovali? Snívate o tom, že keby ste žili ešte raz, mnohé veci by ste urobili úplne ináč?

Čítajte viac »

Ak ste začali vymenúvať, čo všetko by ste urobili ináč, pravdepodobne v sebe prechovávate výčitky voči svojej minulosti. Výčitkami si však v sebe vyvolávate emócie, ktoré sú pre vaše zdravie toxické. Prečo? Pretože keď si vyčítate, že ste niečo urobili zle, hovoríte si, že sa nemáte radi. Ba dokonca sa za to môžete aj nenávidieť.

A preto je dôležité urobiť to ináč.  Minulosť už nezmeníme, to je všetkým jasné. Ale niečo predsa len zmeniť môžeme. Svoj POSTOJ.

K zmene postoja k vašej minulosti vám pomôže jedna veta: VŽDY KONÁM NAJLEPŠIE AKO VIEM.

A keď vždy konám najlepšie ako viem, znamená to, že som tak konal/a aj v minulosti – najlepšie ako som vedel/a. Keby som vedel/a konať ináč, tak by som konal/a ináč. Ak si teraz hovoríte, že určite som mohla/mohol konať ináč, tak už je to VÝČITKA. Verte mi a verte aj sebe, že KEBY STE MOHLI KONAŤ INÁČ, TAK BY STE KONALI INÁČ.

Pomocou tejto vetičky PRIJMITE všetko, čo ste z dnešného pohľadu v minulosti „pokazili“. Stalo sa to tak, urobil/a som to tak, ako som vtedy najlepšie vedel/a.  Prijímam všetky svoje činy a cez ne prijímam svoju minulosť.

Už nebude nutné sa obviňovať a ľutovať sa a byť frustrovaný. Keďže vždy robíte všetko najlepšie ako viete, vezmete si tým možnosť posudzovať sa a nebudete sa mať za čo trestať. A to je dobrý pocit, čo poviete?

A čo je na tom ešte lepšie, túto vetu môžete použiť aj voči tým, ktorí vám v minulosti niečo urobili. Niečo, čo sa vám nepáčilo a možno ešte stále sa vám to nepáči, niečo, čo im vyčítate alebo čo považujete za krivdu. Aj títo ľudia konali najlepšie, ako vtedy boli schopní. Môžete im odpustiť a uvoľniť v sebe zablokovanú energiu, ktorá vás držala v napätí. Ak sa vám to nejako nezdá a máte pocit, že také niečo sa nedá odpustiť, nasaďte si OKULIARE SÚCITU. Fiktívne, samozrejme. Ide o to, aby ste sa zamysleli nad tým, prečo ten druhý človek urobil to, čo urobil. Doprajte mu zhovievavosť, ktorú dávate sebe, keď obhajujete to, čo ste vy práve urobili. Položte si otázku: Keby som to ja mal/a urobiť tak, ako to urobil on/a, aký by som na to mohol/a mať dôvod?

Tak, keď prijmete všetko, čo ste v minulosti urobili a keď prijmete aj to, čo vám v minulosti urobili druhí, keď uznáte, že ináč sa vlastne nedalo, zistíte, že vôbec nie je nutné nič meniť. Vaša minulosť už nie je zlá, ani nedokonalá. Je taká, aká je. Je vaša. A je krajšia, než sa vám zdala, čo poviete?

No a ešte jeden bonus má v sebe vetička. Nielen v minulosti ste konali najlepšie ako ste vedeli, ale aj dnes tak konáte. A preto tak konajte vedome. A začnite s niečím, čo je vám najbližšie – so sebou samým. Konajte voči sebe, svojmu telu a svojej duši najlepšie, ako viete. Doprajte si to najkvalitnejšie, čo vám prospeje. Urobte si zo starostlivosti o seba, o svoje fyzické telo a o svoju dušu každodenný rituál. Niečo, čo vás bude tešiť. Dáte tým sami sebe najavo, že sa máte radi. Láska k sebe je ten najsilnejší magnet pre lásku od druhých.

Každý má právo na lásku a na to, aby bol sám sebou. Avšak sami sebou môžete byť až vtedy, keď budete konať tak, ako najlepšie viete.

Toto je štvrtá dohoda Dona Miguela Ruiza. Ak ste sa už rozhodli, že do svojho života zavediete prvé tri dohody, určite ste zistili, že sa to vám to nepodarilo hneď a ľahko. Staré zvyky, ako viete, nie je možné len tak zahodiť, treba ich nahradiť novými. A to je proces. To sú akcie.  A práve štvrtá dohoda vám pomôže staré dohody (škodím slovom, beriem si veci osobne a vytváram si domnienky) ľahšie a rýchlejšie nahradiť novými (prestanem škodiť slovom, prestanem si brať veci osobneprestanem si vytvárať domnienky). Budete sa o to snažiť najlepšie, ako viete. A keď zlyháte, nebudete sa ľutovať, pretože nie je prečo – robili ste najlepšie, ako ste vedeli. Povedzte si iba, že nabudúce to bude lepšie.

Urobte niečo pre seba a pre svet okolo vás a na začiatok začnite používať všetky štyri dohody.

Zdieľať článok:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

1 názor na “Urobte si minulosť krajšou”

  1. Pingback: Všetko zlé je na niečo dobré | Mgr. Jana Mladá - KoučMed

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Súvisiace články

Život je radosť
koucmed

Nech v roku 2024 nájdete rovnováhu

Aj na konci tohto roka mám pre vás malé numerologické zamyslenie sa nad tým, čo v sebe skrývajú čísla nadchádzajúceho roku. A návod na to, aby ste si vypočítali vaše osobné číslo, ktoré tiež bude mať vplyv na váš rok 2024. ROK 2024 bude v znamení čísla OSEM a zároveň v znamení dvoch DVOJOK a jednej ŠTVORKY.   Osmička je o úspechu,

Prečítať článok »
Život je radosť
koucmed

Nech v roku 2023 prejdete vnútornou zmenou, ktorá vás posunie k láskavosti a empatii

Aj tento rok mám pre vás malé numerologické zamyslenie sa nad tým, čo v sebe skrývajú čísla nadchádzajúceho roku. A návod na to, aby ste si vypočítali, aké čísla budú ovplyvňovať ten váš. Idem teda rovno na vec: ROK 2023 bude v znamení čísla SEDEM a zároveň v znamení dvoch DVOJOK a jednej TROJKY.   Sedmička je o vnútornej zmene, duchovnom raste a o prevzatí

Prečítať článok »
Rodičia a deti
koucmed

Keď sa voči deťom uchyľujeme k manipuláciám, môže za to strach

Keď dieťa povie Nenávidím ťa, máloktorý rodič si zachová chladnú hlavu. Ak sa aj dovtedy snažil vyjsť s dieťaťom „po dobrom“, po týchto slovách už začne nekompromisne nastavovať hranice a trvať na tom, aby dieťa urobilo to, čo robiť nechce a čo vete Nenávidím ťa predchádzalo. A vtedy aj podvedome siahne k manipuláciám. Po akej

Prečítať článok »
Scroll to Top
Prihláste sa na odber nových článkov na email

Zadajte Vašu email adresu: